Sytuacje, w których dokonujemy zniesienia współwłasności

Szukasz informacji na temat zniesienia współwłasności? Znalazłeś się w potrzebie? Szukasz odpowiedniego sposobu na rozwiązanie tego problemu? Świetnie się składa, ponieważ jesteśmy Ci to w stanie zagwarantować. Wystarczy przeczytać nasz artykuł, a wszelkie wątpliwości na ten temat zostaną rozwiane. Dzięki czemu twoje problemy znikną, a ponadto będziesz w stanie pomóc zarówno sobie, jak i innym.

Jak dokonujemy zniesienia współwłasności?

Zacznijmy od początku. Czym tak naprawdę jest zniesienie współwłasności? Będąc współwłaścicielami, lub planując jakąś spółkę w celu zakupu np. nieruchomości musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przysługuje nam prawo, którym jest zniesienie współwłasności. Dokonujemy jej w naprawdę przeróżnych sytuacjach. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której po pewnym czasie od zakupionej wspólnie działki, musimy się wyprowadzić i przepisujemy ją na drugiego współwłaściciela lub gdy uważamy, że podział nieruchomości nie jest adekwatny do rzeczywistości. Oczywiście są to podstawowe oraz przykładowe sytuacje, których tak naprawdę jest wiele więcej.

Jakie są sposoby dokonania zniesienia współwłasności?

Dokonać zniesienia współwłasności możemy na dwa sposoby. Odbywa się to będzie drogą sądową, lub potocznie przyjmuąc drogą kancelaryjną. Jak sama nazwa wskazuje drogą sądową będzie zajmować się sąd. Do sądu idziemy z problem. Z problemem, który wymaga rozwiązania wręcz siłowego. Tak samo jest tutaj. Tak jak wskazuje sama nazwa, sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości, czyli brak możliwości dogadania się współwłaścicieli, wymaga interwencji odpowiednich sił. Droga sądowa jest bardzo czasochłonna. Rozpraw może być dużo, a za decyzją będziemy czekać określony, zazwyczaj dłuższy okres czasu. Jest to związane bezpośrednio z natłokiem, jak się często okazuje ważniejszych spraw. Dodatkowo rolą sądu jest sprawdzenie stron konfliktu oraz podjęcie odpowiedniej decyzji. Sąd do swojej dyspozycji ma trzy odmienne rozwiązania. W pierwszym z nich dobro zostaje przydzielone jednej ze stron, przy czym strona ta jest zmuszona do zapłacenia określonej sumy pieniędzy na rzecz innych wspólników. W przypadku, gdy sąd podejmuje decyzję o sprzedaży działki, pieniądze, które otrzymują z jej zbycia przekazywane są po równo współwłaścicielom. W ostatnim przypadku, sąd rozdziela po równo nieruchomość między wszystkich współwłaścicieli, a różnice spowodowane wcześniejszym podziałem, nakazuje zapłacić osobie, której została przyznana część danego dobra. Gdy mamy do czynienia ze zniesieniem współwłasności nieruchomości, w kancelarii, odbywa się to polubowny. Wcześniej porozumienie zawarte między współwłaścicielami, na określonych warunkach, zostaje wcielone w życie. Jednak, aby tak się stało notariusz sporządza akt notarialny oraz księgę wieczystą. Na mocy zawartych dokumentów zostaje odpowiednio rozdzielona nieruchomości.

Którą kancelarię wybrać, w celu dokonania zniesienia współwłasności nieruchomości?

Polecam udać się do kancelarii notarialnej, która mieści się na terenie Łodzi. Miałem do czynienia z tą kancelarią już niejednokrotnie i bardzo cenię sobie ich usługi. Po za zniesieniem współwłasności, czynnie pracują w dziale spadku, sporządzając tam różne akty oraz dokumenty, w tym na przykład akty poświadczenia dziedziczenia, czy chociażby testamenty notarialne. Mili notariusze, którzy bez dwóch zdań znają się wykonywanej pracy. Uważam, że to naprawdę bardzo Ciekawa placówka. Z czystym sumieniem polecam, w razie takiej potrzeby skorzystanie z ich ofert. Zdecydowanie ta kancelaria jest warta uwagi.