Dlaczego drewniana podłoga jest dobrym wyborem?

Drewno zalicza się do surowców naturalnych. Trzeba o tym pamiętać oraz musimy wiedzieć, że podłoga z drewna cały czas „pracuje”. Wynika to z reakcji na nią rozmaitych warunków zewnętrznych. Podłoga rozszerza się oraz kurczy w wyniku konkretnej temperatury lub wilgotności powietrza, a parkiet hajnówka to doskonałe rozwiązanie, gdyż są wykonane z wysokiej klasy drewna, cechują się długą żywotnością oraz pięknie wyglądają.

Parkiet Hajnówka – czy powinniśmy dbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach?

Podłogi wykonane z drewna są produktami naturalnymi. To oznacza, że aby zachować odpowiedni wygląd, musimy unikać w pomieszczeniach dużych i znaczących zmian temperatury i wilgotności. Wilgotność na odpowiednim poziomie to od 45 do 60 procent. Jeśli zaś chodzi o temperaturę, powinna ona wynosić od 18 do 22 stopni Celsjusza. Parkiet Hajnówka jest polecany przez specjalistów ze względu na jego długą żywotność oraz wykonanie z solidnych materiałów. Jest możliwość ograniczenia pracy drewna dzięki zastosowaniu się do zalecanych warunków. Na przykład, gdy jest okres grzewczy, warto stosować nawilżacze powietrza. Mimo to „praca drewna” nie będzie wykluczona całkowicie. Musimy również zdawać sobie sprawę z faktu, że drewno dosyć szybko absorbuje wilgoć. To powoduje, że ciecze rozlane na nim powinno się jak najszybciej wycierać do sucha. Na podłodze nie powinniśmy także stawiać kwiatków doniczkowych z podstawkami. Wtedy może wyciekać z nich woda, która uszkodzi parkiet z drewna.

Jak zapobiegać rysom oraz uszkodzeniom mechanicznym?

Można temu zapobiec w sytuacji, gdy pod meble firmowe włoży się odpowiednie podkładki. Trzeba także unikać chodzenia w butach na wysokim obcasie. Szpilki damskie zostawiają ślady na podłodze, dlatego nie wolno w nich chodzić po parkiecie. Gdy zaś mówimy o tym, jak uniknąć zarysowań, wtedy można położyć na parkiet odpowiednie wycieraczki lub dywaniki. Na nich zatrzyma się pasek, który może być niebezpiecznej dla podłogi z drewna. O tym warto pamiętać. Nie chcemy mieć przecież w pomieszczeniu uszkodzonego parkietu. Parkiet ma nam służyć na długie lata. Trzeba także wiedzieć, że drewno świetnie absorbuje wilgoć. Powinniśmy także odpowiednio dbać od czystość. To bardzo odpowiedzialne i racjonalne podejście. Podłogę trzeba regularnie odkurzać na sucho. Gdy ją natomiast myjemy mopem, musimy pamiętać, aby zawsze go wyciskać. Nie może być kontaktu wody z podłogą. Podłoga wymaga starannej pielęgnacji, dlatego do podłogi lakierowanej nie wolno pod żadnym pozorem stosować wosków, gdyż są one przeznaczone do powłok olejno – woskowych. Należy także dbać o lakier, żeby w przyszłości uniknąć cyklinowania. Lakier jest trwały, mimo to jednak wymaga stosownej pielęgnacji. Nawet mała część startej części lakierowanej parkietu może spowodować, że konieczne będzie cyklinowanie. Wtedy trzeba wynieść wszystkie meble i wycyklinować podłogę oraz pokryć świeżą warstwą lakieru. Wybór parkietu powinno się skonsultować z ekspertem, który doradzi, na jaki parkiet postawić. Montaż parkietu wymaga pewnych umiejętności oraz doświadczenia. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej ekipy monterów.