Zniesienie współwłasności

Jesteś w potrzebie? Szukasz odpowiedniego notariusza? Chciałbyś rozwiązać sprawę własności nieruchomości? Doskonale, się składa. Przygotowaliśmy dla Ciebie tekst, który pomoże Ci rozwiązać wszelkie wątpliwości i zostaniesz wzbogacony o porządną dawkę informacji. Tak, więc zaczynamy. Miałeś do czynienia kiedyś ze zniesieniem współwłasności, nieruchomości? Jeśli tak, to wiesz na czym wszystko to polega i wiesz, że ten proces nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak bywa on dość często po prostu nieunikniony.

Co nazywamy zniesieniem współwłasności?

W Polsce bardzo często spotykamy się z pojęciem jakim jest zniesienie współwłasności. Co ono tak w ogóle oznacza? Sprawa, w których główną rolę odgrywa zniesienie współwłasności ma na celu ograniczenie praw pewnych podmiotów do danej rzeczy, lub przeniesienie odpowiedzialności do tej rzeczy na korzyść innej strony. Za strony w tym procesie możemy określić współwłaścicieli, których to zniesienie dotyczy. Rzeczami tymi, lub dobrami są nieruchomości, Natomiast pod słowem nieruchomoość kryje się działka lub mieszkanie, których proces zniesienia współwłaścicieli dotyczy. Wpływ na zniesienie współwłasności może mieć wpływ mnóstwo czynników. Wszystkie je możemy rozdzielić na dwa główne, takie jak: dogadanie się współwłaścicieli, co do własności, którą jest nieruchomość lub wręcz przeciwnie. W obu tych przypadkach, działanie w rozwiązywaniu tych spraw jest ściśle określone. W pierwszym, z dwóch przypadków konieczna jest praca notariusza. Natomiast w drugim przypadku, urząd pełni sąd. Najczęściej sprawy te dotyczą mieszkań, a rzadziej działek. Osoby będące w takiej potrzebie, chętniej korzystają jednak z usług prawników, gdyż sprawy te załatwiane przez sąd mogą nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje.

Do kogo udajemy się w przypadku zniesienia współwłasności?

Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji, którą jest zniesienie współwłasności to musimy się zdecydować do kogo sprawę skierujemy. Jest możliwość rozwiązania jej za pośrednictwem kancelarii notarialnej oraz sądu. W przypadku gdy decydujemy się na pomoc kancelarii, mamy do czynienia ze sądowym zniesieniem współwłasności nieruchomości. Udajemy się do kancelarii, a tam zostaje przyznany nam odpowiedni notariusz, który kontroluje całą sprawę. Musi się on zająć kolejno sporządzenie aktu notarialnego, a potem odpowiada za zmiany w księdze wieczystej. Proces ten jest korzystniejszy na tyle, iż odbywa się bardzo szybko. Zniesienie współwłasności oraz dział spadku, do którego zaliczamy prace związane z testamentami notarialnymi, czy poświadczenia dziedziczenia, należą do głównych zadań kancelarii notarialnych  Do sądu udajemy się w ostateczności. Nikt z nas nie lubi załatwiać spraw sądowo. Rozprawy są czasochłonne, bardzo długo się na nie czeka, a dodatkowo należy liczyć się z kosztami. Jednak jeżeli musimy, to nie zastanawiajmy się nad tym tylko od razu składamy wniosek i oczekujemy na rozwinięcie sprawy. Sąd ma do wyboru trzy opcje. Po zapoznaniu się dogłębnie ze sprawą, dokonuje jednej z nich. Należy do nich, sprzedaż własności, a co za tym idzie podział pieniędzy między stronami, jest to ostateczna opcja w tej sprawie. Jednak rozwiązanie te jest często spotykane. Kolejnym równie często spotykanym przypadkiem jest przekazanie jednej osobie całkowitej władzy nad nieruchomością, a dodatkowo osoba taka zostaje zmuszona do zapłacenia określonej sumy pieniędzy na koszt pozostałych współwłaścicieli. Ostatnim sposobem stosowanym również przez sąd jest równy podział danego dobra. Należy liczyć się z tym, że jeżeli wcześniejszy podział nie był równy, to różnice utraty określonej części jednej ze stron, muszą zostać pokryte przez stronę drugą.