Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. To inwestycja, która zazwyczaj pochłania większość naszych pieniędzy, dlatego tak ważne jest to, aby była przemyślana. Lokalizacja, układ pomieszczeń, metraż, infrastruktura, sąsiedzi, to wszystkie niezmiernie ważne rzeczy, niemniej jednak wybór dewelopera jest w tym wypadku kluczowy. Jeśli podejmiemy złą decyzję i nawiążemy współpracę z firmą deweloperską o wątpliwej reputacji bardzo szybko możemy pożałować swojej decyzji. Jak się przygotować do zakupu nieruchomości?

Zakup mieszkania od dewelopera – co może pójść nie tak?

Zakup mieszkania w mińsku mazowieckim nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać i to z kilku względów. Po pierwsze możliwości jest nieskończenie wiele, co dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji. Po drugie warto zwrócić uwagę także na firmę deweloperską, a nie wszystkie okażą się uczciwe. Kupując nieruchomość, gdzie będziemy mieszkać przez lata, warto zachować ostrożność i zorientować się dobrze na rynku nieruchomości. Niska cena wprawdzie może być kusząca, jednak należy się zastanowić, co może się pod nią kryć. Głównymi zagrożeniami, jakie wiążą się z wyborem nieodpowiedniego dewelopera jest na przykład nieodpowiednie wykonanie budynku, użycie niskiej jakości materiałów budowlanych, co odbije się na rachunkach. Warto zorientować się czy wybrany deweloper nie jest w trakcie ogłaszania upadłości, czy stan lokalu jest zgodny z umową itp. Niestety, jeżeli na własną rękę nie dopilnujemy tych kwestii, może okazać się, że nie będziemy mogli cieszy się z nowego mieszkania w Mińsku Mazowieckim, co więcej taka inwestycja przysporzy nam więcej problemów. Czasami problem stanowi także przedłużający się czas budowy, co także może być dla nas kłopotliwe, szczególnie jak bierzemy kredyt hipoteczny. Obecnie jest coraz mniej nieuczciwych firm deweloperskich, ponieważ weszła w życie specjalna ustawa, niemniej jednak aby mieć 100% pewności, że podejmujemy właściwe działania, warto upewnić się samemu, czy inwestor jest z nami szczery. 

Weryfikacja rzetelności 

Przed zakupem nieruchomości w Mińsku Mazowieckim, najlepiej upewnić się czy dany deweloper działa legalnie, czy ma prawa do gruntów, gdzie powstaje interesująca nas inwestycja i czy jego sytuacja finansowa jest stabilna. W tym wypadku przydatny będzie odpis z Krajowego Rejestru Długów czy wypis z ewidencji działalności gospodarczej. Można też bezpośrednio zapyta firmę o przedstawienie aktualnych sprawozdań finansowych, jeśli deweloper nie ma nic na sumieniu, to da nam dostęp do takich dokumentów bez żadnych problemów. 

Jak widać, aby móc nabyć nieruchomość nie wystarczy wyłącznie wybrać odpowiednie mieszkanie, ważny będzie także deweloper. Od firmy deweloperskiej tak naprawdę zależy powodzenie całego przedsięwzięcia, jakim jest zakup mieszkania. Niestety nie każda firma okaże się godna zaufania, dlatego warto wcześniej sprawdzić wiarygodność dewelopera.