Wełna mineralna – rodzaje i zastosowanie

Niezastąpiona przy budowie domów, całych bloków, lokali użytkowych i większych pomieszczeń. Gwarantuje ciepło, ciszę i długą trwałość na całe lata. Stosowana niemalże w każdej gałęzi współczesnego budownictwa. Otóż, wełna mineralna, o której mowa, daje nam bardzo duże możliwości i zapewnia wiele korzyści. Umieszczana w ścianach, czy podłogach i dachach naszych mieszkań, zapewnia nam szereg udogodnień, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Warto wziąć pod uwagę jej zastosowanie również przy projektowaniu nowego domu, już na etapie planowania jakie materiały budowlane będą nam potrzebne. Przyjrzyjmy się nieco bliżej czym jest, jakimi właściwościami się charakteryzuje i dlaczego jej użycie wyjdzie nam na dobre.

Czym jest wełna mineralna?

Jest to produkt uzyskiwany z naturalnych materiałów, takich jak piasek kwarcowy lub bazalt, połączonych z innymi składnikami. Dzięki ich obróbce technicznej otrzymujemy gotowy materiał, który charakteryzuje się właściwościami bardzo pożądanymi w budownictwie. Jakie to właściwości? Przede wszystkim, termoizolacja, czyli zapewnienie stałej temperatury w danym pomieszczeniu. Właściwości fizyczne wełny mineralnej sprawiają, że nie przewodzi ona praktycznie ciepła. Jeśli więc w mieszkaniu jest ciepło, a na zewnątrz chłodno, pomieszczenie zachowa swoje ciepło i nie wychłodzi się tak szybko jak byłoby to możliwe bez użycia tego, czy innych materiałów termoizolacyjnych. Ponadto, tego typu wełna jest niepalna, co gwarantuje większe bezpieczeństwo w pomieszczeniach, w których została zastosowana. Szczególnie w kuchni, czy innych pomieszczeniach narażonych na wybuch pożaru ważne jest jej zastosowanie w ścianach już na etapie budowania domu, czy mieszkania. Jeśli mieszkamy w bloku, nie musimy się raczej o to martwić, gdyż jest ona stosowana niemalże przy każdym takim projekcie. Innym czynnikiem, który przemawia na korzyść wełny mineralnej jest jej dźwiękoszczelność. To właśnie dzięki niej nie słyszymy sąsiadów, czy hałasów dobiegających z dworu jak to było w starym budownictwie (te ostatnie uzależnione są oczywiście także od rodzaju i jakości zamontowanych w domu okiem).

Cena i jakość

W przypadku wełny mineralnej cena będzie zależała od jej rodzaju i przeznaczenia. Nie sposób omówić wszystkich możliwych zastosowań i tego który rodzaj będzie odpowiedni dla danego pomieszczenia, czy budynku. Dlatego przed zakupem, warto zapoznać się z jej specyfikacją, a wtedy na pewno nie będziemy mieli problemu z odpowiednim wyborem.