Regały magazynowe – co warto wiedzieć? 

Istotną funkcję w magazynach pełnią regały magazynowe. To one odpowiadają za przechowanie większych ilości towarów przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości. Regały magazynowe to inwestycja nawet na wiele lat. Pod warunkiem, że są solidnie wykonane.  

Co to są regały magazynowe 

Regały magazynowe potocznie nazywane są regałami przemysłowymi. I konstrukcję są przestrzenne oraz wielopoziomowe przystosowane do składowania dużej ilości zapasów. Do ich obsługi używane są wózki unoszące. Ze względu na konstrukcję można wyróżnić kilka rodzajów regałów.  

Podstawowym rodzajem regałów to regały statyczne. Wyróżniają się tym, że nie zmieniają położenia swoich elementów nośnych w żadnej fazie procesu składowania. Muszą być na stałe unieruchomione za pomocą przytwierdzenia do podłoża lub też do ściany. 

Kolejnym rodzajem regałów są regały dynamiczne. Mogą one być przesuwne lub przejezdne. Zmieniają one swoje położenie w razie potrzeby. Bez problemu poruszają się po torowisku lub specjalnym podłożu. 

Ostatni rodzajem regałów są regały specjalizowane. Inaczej zwane automatyczne. Jest to swoiste połączenie regałów stałych z regałami. Posiadają konstrukcję nośną nieruchomą podczas gdy gniazda ładunkowe z łatwością można przemieszczać wewnątrz. 

Wyznaczniki odpowiednich regałów przemysłowych 

Wybierając odpowiednie regały przemysłowe do swojej firmy, najpierw powinna być przeprowadzona analiza, która wskaże najlepiej wybrane typy regałów do magazynu.  

Pierwszym czynnikiem jest miejsce. Trzeba zwrócić uwagę, gdzie będą ustawione regały oraz jak będzie wyglądało ich otoczenie, czyli powierzchnia a także wysokość magazynu. Kolejny czynnik to rodzaj składowanych towarów. Trzeba zwrócić uwagę na ich specyfikację. Inaczej jest, gdy składowane są palety czy beczki. Również inaczej rzecz się ma pod względem tego, ile wynosi waga produktów. Istotne jest rozpatrzenie rotacji asortymentu. Trzeba wiedzieć, czy towary potrzebują łatwego dostępu. Ma tu znaczenie kwestia towarów o określonej dacie przydatności do spożycia. Ostatnim elementem rozważania jest sposób obsługi magazynu. Wiąże się z tym fakt czy do prac magazynowych będą potrzebne wózki paletowe, czy też wózki widłowe.  

Standardy wykonania regałów magazynowych 

O jakości, a także solidności wykonania regałów magazynowych świadczą przede wszystkim materiały jakie zostały użyte do ich produkcji. Te najbardziej trwałe, najczęściej stanowią grupę regałów przemysłowych. Do ich konstrukcji standardowo używa się stali. Profile stalowe nie ulegają odkształceniu, nawet jeżeli w długim czasie pozostają pod dużym naporem. Uszkodzenie regałów przemysłowych jest bardzo trudne, ponieważ są odporne na uszkodzenie. Profile aluminiowe, swoim standardem dorównują regałom przemysłowym. Pomimo o wiele mniejszej wagi ich wytrzymałość plasuje się na podobnym stopniu. Do wykonania trwałych i łatwych w utrzymaniu półek najczęściej wykorzystywane jest polipropylen. Warto zainwestować w profile solidniejsze, ponieważ wystarczą na dłuższy czas eksploatowania.