Kupujemy mieszkanie – stawiać na rynek pierwotny czy wtórny?

Kupować mieszkanie z rynku pierwotnego czy rynku wtórnego? To odwieczny dylemat tych, którzy stają przed wyborem mieszkania. Ty również zaliczasz się do takich osób? Nie wiesz, który zakup wyjdzie Ci na korzyść? Zajrzyj do poniższego tekstu. Prezentujemy w nim wiele cennych informacji, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Lokale z rynku pierwotnego to mieszkania na sprzedaż bemowo, które oferowane są na sprzedaż bezpośrednio po wybudowaniu. Osoby, które decydują się na zakup takich mieszkań, otrzymują lokal w surowym stanie, co jest jednoznaczne, z tym że trzeba go jeszcze urządzić i nie chodzi tutaj tylko o wybór mebli, lecz również o materiały wykończeniowe. Jednak ma to też swoje zalety, ponieważ mamy tutaj pełną swobodę w wyborze poszczególnych rozwiązań, jak również aranżacji wnętrz. Co więcej, są to mieszkania nowe, więc mamy do czynienia z najnowszymi rozwiązaniami, w tym coraz częściej z wyciszonymi ścianami, czy energooszczędnym oświetleniem. Jakby tego było mało, takie mieszkania dostępne są na strzeżonych osiedlach, gdzie nacisk przykłada się do tego, by zapewnić ich mieszkańcom komfort oraz bezpieczeństwo.

Mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego zwane również mieszkaniami z drugiej ręki to lokale, które sprzedawane są przez ich użytkowników. Takie mieszkania bardzo często mają niższą cenę, zwłaszcza jeśli ich stan nie jest najlepszy. Na tym jednak nie koniec, mieszkania z rynku wtórnego często sprzedawane są z wyposażeniem, więc jeśli dobrze poszukamy, możemy znaleźć mieszkanie nadające się do zamieszkania. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się wśród tych, którzy nie mają dużych wymagań i nie chcą tracić czasu na remonty, czy wyposażanie lokalu. Jednak warto też wiedzieć, że nie zawsze stan faktyczny mieszkań jest taki, jak podają właściciele. Aby nie paść ofiarą oszustów, musimy zatem dokładnie sprawdzić stan techniczny. Jeśli się na tym nie znamy, warto poradzić się jakiegoś fachowca i zabrać go ze sobą, by również obejrzał wybrane przez nas mieszkanie.

Które rozwiązanie wybrać?

No właśnie, na które rozwiązanie stawiać? Lepiej zdecydować się na zakup z pierwotnego rynku, czy wtórnego? Tak naprawdę nie da się na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to, na które mieszkanie ostatecznie się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas, jak również naszych potrzeb, czy oczekiwań. Jeśli interesuje nam mieszkanie, które da się od postaw urządzić, to na pewno lepszym rozwiązaniem będą mieszkania z rynku pierwotnego, ponieważ tutaj decydujemy o każdym kroku, zaczynając od wyboru materiałów wykończeniowych, po wyposażenie i dekoracje. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego trzeba by było liczyć się z poważnym remontem i kosztownymi przeróbkami, a to nie zawsze wychodzi na korzyść. Jednak osoby, które szukają mieszkania gotowego pod zamieszkanie, mogą śmiało szukać czegoś dla siebie na rynku wtórnym. Oferowane tutaj mieszkania często są sprzedawane z wyposażeniem, więc możemy zaoszczędzić sobie dużo pracy.