Jaka kłódka szyfrowa będzie najlepsza?

Idąc do pracy prawdopodobnie zabierasz ze sobą pęk różnego rodzaju kluczy do odpowiednich pomieszczeń. Zawsze mamy ze sobą klucz od domu, czy mieszkania, kluczyki samochodowe, klucze do zakładu pracy, a do tego, w przypadku większych zakładów, często dochodzi kluczyk do szafki w miejscu pracy. Aby wyeliminować potrzebę używania tego ostatniego, a co za tym idzie, zmniejszyć nasz pęk kluczy, wiele firm oferuje swoim pracownikom trochę bardziej nowoczesne rozwiązanie, jakim jest kłódka szyfrowa. Dzięki temu nie trzeba się już martwić o to, który kluczyk jest do naszej szafki w pracy. Zaoszczędzamy przy tym czas na jego szukanie i stres wiążący się z ewentualną możliwością jego zgubienia. Wielu pracodawców idąc z duchem czasu posługuje się właśnie takim rozwiązaniem. Nawet jeśli w twojej firmie nie jest to powszechne lub słyszysz o tym pierwszy raz, to nic straconego. Tak naprawdę kłódkę szyfrową można kupić w każdym większym sklepie specjalizującym się w tej dziedzinie, a nawet w sporej ilości mniejszych sklepików.

Plusy używania kłódki szyfrowej

Niewątpliwym plusem używania tego rodzaju kłódek jest większe bezpieczeństwo. Jesteśmy spokojni i pewni, że nikt nam nie ukradnie klucza do kłódki, gdyż po prostu go nie mamy. Posiadamy jedynie kod, zapisany w naszej pamięci, który w odpowiedniej chwili wykorzystamy. Jeśli nasza pamięć nie jest najlepsza, to możemy ten kod gdzieś zapisać jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się przechowywanie go jedynie w głowie, skąd nikt nie może go wykraść. Jest to szczególnie ważne, jeśli w szafce zamkniętej na kłódkę szyfrową, znajdują się cenne rzeczy, których nie możemy stracić. Oczywiście, w szafkach zakładowych najczęściej przechowujemy odzież, czy obuwie na zmianę, jednak może się zdarzyć, że włożymy do nich coś cenniejszego, na przykład pieniądze, których nie chcemy nosić przy sobie, a wtedy warto, aby szafka miała dobre i bezpieczne zabezpieczenie, na którym możemy polegać. Jeśli zapomnimy szyfru, w przypadku kłódki szyfrowej zmiana kodu nie jest większym problemem, wystarczy ustawić nowy, który na pewno będziemy pamiętać i dalej możemy jej bez problemu używać.

Rodzaje zamków szyfrowych

Istnieje kilka różnych rodzajów wspomnianych wyżej kłódek. Jedną z najbardziej popularnych jest kłódka szyfrowa yeti, a także kłódka szyfrowa castorama, dostępna w tej właśnie sieci sklepów. Ze względu na wielkość oraz funkcjonalność będą się one różnić ceną. Najtańsze są zazwyczaj kłódki okrągłe, które posiadają numery ułożone po okręgu i trzeba na nie naprowadzić strzałkę w odpowiedniej kolejności. Nieco droższe, jednak bardziej popularne są kłódki prostokątne, które posiadają trzy osobne zamki obrotowe, z których każdy trzeba ustawić na konkretną cyfrę stanowiącą część kodu. Dopiero ustawienie wszystkich trzech w poprawnej kolejności pozwoli nam na otwarcie kłódki. Każdy więc może wybrać rozwiązanie, które będzie mu najbardziej odpowiadało i spełniało swoją rolę.