Industriada, a region śląski i Zabytkowa Kopalnia Srebra

Szlak Kulinarny Śląskie Smaki, to jedyny w Polsce regionalny szlak kulinarny, w ramach którego polecane jest certyfikowane przez komisje eksperckie (kucharzy, etnografów) lokalne menu. Obecnie swe wysmakowane siły połączyło w nim kilkadziesiąt restauracji i lokali. Większość z nich jest położona w pobliżu atrakcji turystycznych województwa, dzięki czemu oferta turystyki kulinarnej uzupełnia tradycyjną ofertę turystyczną regionu. W ramach Szlaku polecane są lokalne specjały różnorodnych kuchni województwa śląskiego – śląskiej, jurajskiej, zagłębiowskiej czy beskidzkiej. Z pewnością to najsmaczniejsza turystyczna oferta w kraju.

Ciekawostką jest, że Industriada jest świętem i głównym wydarzeniem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – zdobywcy Złotego Certyfikatu POT w 2008 roku. Coroczny festiwal promuje dziedzictwo przemysłowe jako wyjątkową atrakcję turystyczną regionu poprzez organizację setek wydarzeń jednego tylko dnia. W czasie Industriady można wsiąść w kolejkę wąskotorową, zobaczyć jak wydobywano węgiel, pieczono chleb, drukowano prasę, warzono piwo, przesyłano wodę do kranów. Uczestników przygody czekają specjalne konkursy, koncerty, happeningi, wystawy, warsztaty, wydarzenia adresowane dla dorosłych i dla dzieci. Industriada rośnie w siłę. Bierze w niej udział około 90 tysięcy turystów i mieszkańców regionu.

Multimedialne Muzeum Górnictwa, wirtualny i rzeczywisty spacer po wyrobiskach dawnej kopalni srebra czy podziemna wycieczka łodzią to największe atrakcje kopalni znajdującej się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Jest ona jednym z ciekawszych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki, który w 2010 r. stał się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Od 2017 Kopalnia jako jeden z 28 obiektów została oficjalnie wpisane na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.